Japon Merkez Bankası yatırımcıları mağdur ediyor

Japon Merkez Bankası'nın piyasaları pandemi krizinden korumak için attığı adımlar yatırımcıları daha da mağdur ediyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ) korona virüs krizini engellemek için 30 trilyon yen (278 milyar dolarlık) tahvil, hisse senedi v.b varlık alımına gitti. Banka toplamda piyasaya 35 trilyon yen likidite pompaladı. BOJ’un varlık alımları sonucunda Japonya’nın finansal piyasaları merkez bankasına aşırı bağımlı hale geldi. BOJ’un agresif alımları küresel piyasaları da etkiliyor.

Yatırımcılar bu sürekli genişleyen piyasaya ayak uydurmakta giderek daha da zorlanıyor. Haruhiko Kuroda yönetimindeki banka, yedi yıldır agresif tahvil alımlarını yaparken getiri eğrisinin normale dönmesiyle azalttı. Korona virüs pandemisinden dolayı banka alımlarında tekrardan agresifleşti.

Banka, Mart ayında enflasyona endeksli senetler için 20 adet planlı ve 10 adet planlanmamış operasyon gerçekleştirildi. Ülkenin devlet tahvillerinin yarısını satın alma yoluyla piyasadan çıkaran BOJ, trilyonlarca yenlik borçlanma senedini yeniden satın alma anlaşmalarıyla finansal şirketlere geri vermek zorunda kaldı.

Gösterge repo oranında keskin dalgalanmalar nedeniyle geçen ay 5,6 trilyon yen tahvil kanalize etmek zorunda kalan BOJ, repo oranlarını yükselmesine sebep oldu.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, BOJ 9 Nisan itibariyle merkez bankaları içerisinde en büyük takas borçlanma işlemini gerçekleştirdi.