İkili Opsiyonlar Terimleri Sözlüğü

1 gönderi / 0 yeni
Ünal GÜRKAN
İkili Opsiyonlar Terimleri Sözlüğü

Üzerinde

Ticareti yapılan aktifin fiyatının, hedef ile aynı fiyatta olma durumunu anlatan finansal tabir.

İkili Opsiyonlar

İkili opsiyonlar, pozisyondan elde edilecek sabit kârı, yatırım kontratının başlangıcından önce söyleyen yatırım şeklidir.

Boundary Opsiyonu

Yatırımcı tarafından seçilen aktifin, vade sonu süresinde emir verildiği anda yatırımcı tarafından sabitlenerek belirlenmiş olan alt ve üst hedef fiyatların içinde veya dışında sonlanma ihtimalini seçme imkanını sunan yatırım opsiyonudur.

Erken Kapanış

Erken kapanma, yatırımcıya vade sonu süresinden önce pozisyonunu dilediği seviyede kapatabilme imkanının tanınmasıdır.

Vade Sonu Seviyesi

Temel bir aktifin vade sonundaki seviyesi Veri Sağlayıcı kaynakların verilerine dayanır.

Vade Sonu Zamanı

Vade sonu zamanı, opsiyonun vadesinin bitişini belirten tarih ve saattir.

High(Yüksek) Opsiyonu

High(YüksekOpsiyonuHigh/Low(Yüksek/Düşük) yatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade sonunda hedef fiyattan daha yüksek bir noktada tamamlanacağının düşünülmesi durumunda seçilecek olan emirdir. Bu emirin doğru tamamlanması halinde yatırımcı %85’e kadar kâr elde edecektir.

High/Low(Yüksek/Düşük) Opsiyonu

Yatırımcı tarafından seçilen aktifin, vade sonu süresinde emir verildiği anda yatırımcı tarafından sabitlenerek belirlenmiş olan hedef fiyattan daha yüksek veya daha düşük sonlanma ihtimalini seçme imkanını sunan yatırım opsiyonudur.

Inbound(İçinde) Opsiyonu

Inbound(İçindeOpsiyonu, Boundary(Sınır) yatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade sonunda hedef fiyatlar arasında tamamlanması durumudur.

Yatırım Miktarı

Belirli bir aktif için seçilen pozisyonuna yatırılan miktardır.

In the money (kazanma durumu)

In the money(kazanma durumu), seçilen aktifte verilen yatırım emri doğrultusunda o anki durumun seçilen yön ile aynı olması halinde pozisyonun kârda olması durumunu tanımlayan finansal terimdir.

 

Low(Düşük) Opsiyonu

Low(DüşükOpsiyonu, High/Low(Yüksek/Düşük) yatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade sonunda hedef fiyattan daha düşük bir noktada tamamlanacağının düşünülmesi durumunda seçilecek olan emirdir. Bu emirin doğru tamamlanması halinde yatırımcı %85’e kadar kâr elde edecektir.

Piyasa Fiyatı

Market fiyatı, belirli bir aktifin Veri Sağlayıcılardan alınmış olan fiyatlar doğrultusunda hesaplanan o anki gerçek fiyatıdır.

No Touch(Değmez) Opsiyonu

No Touch(DeğmezOpsiyonu, One Touch(Tek Dokunmayatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade süresince emir verildiği anda sabitlenen hedef fiyat ile hiç bir şekilde kesişmemesi durumudur. Bu emrin doğru tamamlanması halinde yatırımcı %85’e kadar kâr elde edecektir. Uyarı: No Touch opsiyonuna emir verilmiş bir aktifin fiyatının vade sonu öncesinde hedef fiyat ile kesişmesi halinde vade sonu bitimine bakılmaksızın pozisyon sona erer. Bu durumda pozisyon “out of the money” olarak sonuçlanır.

One Touch(Tek Dokunma) Opsiyonu

Yatırımcı tarafından seçilen aktifin, vade sonu süresinde emir verildiği anda yatırımcı tarafından sabitlenerek belirlenmiş olan hedef fiyat ile kesişip kesişmeyeceği(hedef fiyata değip değmeyeceği) ihtimalini seçme imkanını sunan yatırım opsiyonudur.

Out of the money (kaybetme durumu)

Out the money(kaybetme durumu), seçilen aktifte verilen yatırım emri doğrultusunda o anki durumun seçilen yönün tersi olması halinde pozisyonun zararda olması durumunu tanımlayan finansal terimdir.

Outbound(Dışında) Opsiyonu

Outbound(DışındaOpsiyonuBoundary(Sınıryatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade sonunda hedef fiyatlar dışında tamamlanması durumudur.

İade

High/Low(Yüksek/Düşükyatırım opsiyonunda vade sonu seviyesinin hedef fiyat ile birebir aynı fiyatta olması durumunda yatırım miktarı yatırımcıya aynen iade edilir.

Kâr

Herhangi bir pozisyon, vade sonu süresinde “in the money” olarak sonlanması durumunda yatırımcıya yatırım miktarı üzerine ödenen kazançtır. Örnek olarak, High/Low opsiyonuna 200$ yatırılarak “high” emri verilmesinden sonra, vade sonu fiyatının “in the money” sonuçlanması yatırımcıya 170$ para kazandırarak hesabına 370$ geri dönmesini sağlar.

Hedef Fiyat

Hedef fiyat, bir opsiyonun satılmasını arzu ettiği fiyattır.

Touch(Değer) Opsiyonu

Touch(DeğerOpsiyonuOne Touch(Tek Dokunmayatırım opsiyonunda seçilen aktifin, vade süresince emir verildiği anda sabitlenen hedef fiyat ile kesişmesi durumudur. Bu emrin doğru tamamlanması halinde yatırımcı %85’e kadar kâr elde edecektir. Uyarı: Touch opsiyonuna emir verilmiş bir aktifin fiyatının vade sonu öncesinde hedef fiyat ile kesişmesi halinde vade sonu bitimine bakılmaksızın pozisyon sona erer. Bu durumda pozisyon “in the money” olarak sonuçlanır.

Temel Aktif

İkili opsiyonlar ticareti yaparken yatırımını yapmış olduğunuz değerlerdir.

Volatilite

Finansal bir varlığın belirli zaman aralıkları içinde değerininin değişmesi anlamına gelir. Volatilite yerine “dalgalanma derecesi” kavramı da kullanılmaktadır.

Temel Aktif Tipleri

Hisse Senetleri (örn. GoogleBritish Airways)
Emtialar (örn. AltınBrent Crude)
Endeksler (örn. NASDAQFTSE 100)
Pariteler (örn. USD/EUR)