FTSE 100 Endeksi ve Alış Satışta Bilinmesi Gerekenler

1 gönderi / 0 yeni
Ünal GÜRKAN
FTSE 100 Endeksi ve Alış Satışta Bilinmesi Gerekenler

FTSE 100 endeksi (daha çok "Footsie" olarak bilinir) Londra Borsasında işlem gören en büyük 100 şirketten oluşur. FTSE kısaltması Financial Times Stock Exchange olarak açılır, çünkü 1984 yılında Financial Times ve Londra Borsası'nın ortak iştiraki olarak açılmıştır. Bu 100 şirket, Londra borsasının sermaye piyasasının %81'ini temsil ediyor. 

Endeks, piyasa değeri ağırlıklı veya (sermayeleştirme ağırlıklı) bir endekstir, bu da tedavüldeki hisse senetlerinin tümünün piyasa değerine göre ağırlıklandırılır.

Şirketler, her üç ayda bir değerlendirilir ve liste, piyasa sermayeleşmesine (hisse senedinin kullanılabilir hisse sayısıyla çarpımı) göre, en iyi 100 şirketi yansıtacak şekilde değiştirilir.   

 

FTSE 100: Bilmeniz Gerekenler

  • FTSE 100 bileşenleri tamamen Birleşik Krallık merkezli ülkelerden olsa da, Avrupa'dan gelen haberler de endeksi etkiler. Endekste etkili olan, Birleşik Krallık haberleri: faiz oranı duyuruları, Birleşik Krallık imalat rakamları, GSYİH istatistikleri ve enflasyon oranlarıdır. 
  • Japon Nikkei endeksinin aksine, FTSE 100 genel olarak Avrupa endekslerini takip eder. FTSE 100 alıp satmayı değerlendirirken diğer Avrupa piyasalarının ne yaptığını dikkatli bir şekilde izlemek önemlidir. 
  • FTSE 100 şirketleri Britanya şirketleri olabilirken, gelirlerinnn büyük kısmı Birleşik Krallık dışından gelir. Çoğu şirket karlarını siterlin yerine ABD doları cinsinden rapor etmektedir. Bu, ekonominin küresel yapısının bir sonucudur ve çoğu majör piyasada ve endekste görülebilir. 
  • FTSE 100de listelenen beş petrol şirketi (Royal Dutch Shell, BP, BG Group, Tullow Oil ve Petrofac) ve hisse değerleri Orta Doğudaki olaylardan çok daha fazla etkileniyor. Dahası, madencilik sektöründeki 13 şirket ve fiyatları da dünya genelindek olaylardan etkilenmektedir. Emtia fiyatlarındaki değişiklikler FTSE 100 endeksini bu yüzden etkileyebilir. Endeksi oluşturan çeşitli sektörleri ve belirli sektörlerdeki fiyatları etkileyebilecek faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. 

FTSE 100 Endeksini alıp satmak isteyen herkes alım satım öncesinde piyasa koşullarını dikkatli bir şekilde analiz etmelidir.