Fed/Kashkari: Fed'in sıkılaştırması ekonomiyi riske soktu

Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, son 3 yıldaki faiz artırımlarının ekonomiyi daha tehlikeli bir pozisyona getirdiği endişesini taşıdığını söyledi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, son 3 yıldaki faiz artırımlarının ekonomiyi daha tehlikeli bir pozisyona getirdiği endişesini taşıdığını söyledi.

Kashkari, New York Times'a verdiği mülakatta, "Son üç yılda faizleri ihtiyaç duymamamıza rağmen yükselttiğimiz ve ekonomiyi bize darbe vurabilecek şoklara karşı daha kırılgan yapan daha tehlikeli bir pozisyona getirdiğimiz endişesini taşıyorum" dedi.

Kashkari, Salı günkü mülakatında, "Neden ekonomiyi daraltmaya çalışıyoruz" sorusunu yöneltti.

Kashkari, Fed'in gösterge federal fon faiz oranını işaret ederek, bugünkünden 50 baz puan daha aşağıda bir faiz seviyesini kolaylıkla makul bulacağını sözlerine ekledi.

 

"Umarım tekrar sıfır faiz seviyesine gelmeyiz" diyen Kashkari, "Şimdilerde beni endişelendiren bir konu, işgücü piyasasının yavşalıyor görünmesi. Piyasa bir ya da iki yıl öncesine göre kaydadeğer bir şekilde geri adım atmış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

Kashkari, ABD-Çin ticaret savaşın ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Bir anlaşma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını ya da sözde bir anlaşma mı olacağını tahmin etmek benim için çok zor. Bilmiyorum. Büyük bir belirsizlik olarak kalmaya devam ediyor" dedi.

Kashkari, resesyon konusunda ise, "Ekonominin yavaşlamakta olduğundan ve resesyona yöneldiğimizden çok eminsek, artık çok geç. Resesyona gireceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Para piyasalrındaki son kargaşa için ise, Kashkari, "Bunu bir finansal istikrar endişesi olarak görmüyorum" dedi ve bunun muhtemelen bilançoyu düşünülenden daha erken genişletmeye başlatmak zorunda kalınabileceği anlamına gelebileceğimi sözlerine ekledi.