Bitcoin İle İlgili Kitap Listesi

1- Dijital Gold; Bu kitap kripto sektörünün esaslarını öğrenmek için mükemmel bir başlangıç. İlk kripto para Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma isimli, kimliğini gizleyen biri tarafından yaratılmıştı. Bu kitap Bitcoin’in ilk zamanlarında Nakamoto’nun bu para birimiyle ilgilenen insanlarla yaptığı diyalogları açığa çıkarıyor.

1_bzYrV_hZEIO-TLF1nh2-rg_212x320.jpg

2- Blockchain Revolution; Bitcoin’in tarihçesini ve bu dijital para birimiyle oynayanların mentalitesini anladıktan sonra, Blockchain teknolojisinin temel esaslarını da anlamak önemli. Bu kitap tanınmış yönetim ve ticaret strateji uzmanı Don Tapscott ve oğlu Alex tarafından yazıldı ve Blockchain teknolojisinin halihazırda ve gelecekte sunabileceği olasılıkları keşfediyor. Blockchain Revolution, Blockchain teknolojisinin işleri tamamiyle değiştirebilen yetkinliklerini keşfeden bir kitap. Blockchain’in parayı yalnızca yeniden yapılandırmasını değil aynı zamanda gelecekteki banka işlemlerini nasıl şekillendirebileceğini de gösteriyor.

blockchain-revolution-1_208x320.jpg

3-Blockchain Basics; Blockchain’in yetkinliklerini ve nasıl çalıştığını analitik zeminde kavradıktan sonra, aklınızda hala bazı soru işaretleri kalmış olabilir. İşte tam bu noktada, Blockchain Basics sizi Blockchain teknolojisinin kavramsal detaylarına taşıyor ve bunu yaparken görseller, analojiler ve illustrasyonlar kullanıyor. Bunların hepsi kavramları anlamanızı daha kolay bir hale getiriyor. 25 adımda Blockchain’i tanıtan bu kitap, Blockchain’in temel teknik detaylarına ışık tutuyor. Üstelik bunları anlamak için önceden programlama bilgisine sahip olmanıza gerek yok çünkü anlatım dili herkesin anlayabileceği, teknik olmayan bir üsluba sahip.

71qU7r0KKbL_211x320.jpg

4-The Bitcoin Standart; Bu kitabın konusu, bir ekonomistin bakış açısıyla Bitcoin’i ele alıyor. Saifedean Ammous, insanlık tarihi boyunca paranın gelişimini ve finansal takaslar için insanlığın bu zamana kadar kullandığı çeşitli çözümleri yazıyor. Ekonomik büyüme, ticaret, kültür ve uluslararası barış bağlamları kitapta yer verilen konular arasında. Yazar kitabında Bitcoin konseptini tanıtırken, günümüz ekonomik sistemiyle nasıl bir araya geldiğini, Bitcoin’in bir başka para birimi olmak yerine bir çeşit para kazandırma aracına dönüşmesi de anlatıyor.

0_PtLznDq1HnFuB9O6_214x320 (1).jpg

5-The Truth Machine; Bu kitap, Blockchain teknolojisinin dünyayı geleceğe taşımaktaki rolünü ele alıyor. Bitcoin’e odaklanmıyor fakat Blockchain teknolojisi üzerinden özellikle günümüz dünyasında mahremiyet konusunu ve dünyanın genel durumunu tartışıyor. Veri ve gizlilik üzerinde kontrol sahibi olma, kısıtlamalar olmaksızın finansal katılımlarda bulunma ve toplumsal sınıflar arasında paylaştırılan sağlıklı güç dengesinin geri kazanılması gibi konuları inceleyerek, Blockchain’in toplum üzerindeki faydalarını ayrıntılı bir şekilde açıklıyor.

51v7wvnHB9L_208x320.jpg

6- Cryptoassets; İdeolojik argümanlar ve söylevler hakkında okuma yaptıktan sonra, kripto para yatırımı konusunda pratik bir anlayış edinmek de ayrıca önemli. Bu kitap, kripto paralar hakkında bazı önemli görüşler içeriyor ve bu görüşler özellikle sektördeki yatırımcılar için oldukça bilgilendirici. Cryptoassets yatırıma uzun vadeli bir yaklaşımda odaklanıyor ve okuyucuyu bir kripto projesini başarılı kılabilecek farklı yönler hakkında farkındalık sahibi yapıyor.

51DnVUpc80L._SX342_SY445_QL70_ML2__212x320.jpg

7. Mastering Bitcoin; Bu, listedeki son kitap olabilir fakat kesinlikle okumanız gereken son kitap değil. Mastering Bitcoin, Bitcoin hakkında okumanız gereken en önemli kitaplardan sadece biri. Listede sonuncu olmasının sebebi ise bu kitabın bilgisayar programcıları ve geliştiriciler için yazılmış olması. Kitap Blockchain programlamanın teknik detaylarına kadar iniyor. Programlamaya aşina olmayan insanlar büyük olasılıkla çok şey anlamayacak olsa da, yine de okunmaya değer bir yapıt.

5121lNDnKRL._SX258_BO1,204,203,200__243x320.jpg

8. Blockchain 101 v.2; Türkiye’nin ilk ve tek Blockchain odaklı kitabı olan ve 2017 yılında çıkan Blockchain 101, yenilenmiş versiyonuyla bir kez daha okurlarla buluşuyor. Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan kitap, v.2 ile beraber güncellenerek, çok daha kapsamlı hale getirildi.

mini_magick20190820-29437-j2a5eq_240x320.jpg

9-Bitcoin; Yazarı, Prypto’dur. Bitcoin piyasası potansiyel ile doludur ancak nasıl çalıştığının nüansları ve riskleri kavramak biraz zor olabilir. Bu kitapta her şeyi açıklıyor, böylece kripto para birimine güvenerek ticarete başlayabilirsiniz. Paranızın nereye gittiğini öğrenin, riskleri yönetin ve bugün bitcoine güvenin! • Bitcoin nedir? Bitcoinin ne, neden ve nasıl olduğunu keşfedin ve piyasalarda para kazanmaya başlayın gibi konular ele alınmıştır.

652725281_400_wm_217x320.jpg

10-Blokzincir Kripto Paralar Bitcoin; Yazarları Vedat Güven ve Erkan Şahinöz’dür. Bitcoin ve diğer kripto paralar sadece birer yatırım aracı mıdır? Yazarlar bu meseleyi bütün yönleriyle, özellikle de kripto paraların arkasındaki teknoloji olan Blokzincir teknolojisini merkeze koyarak ele alıyor; Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun dünyayı nasıl, ne açıdan değiştirdiğine dair açıklayıcı bilgiler veriyorlar.

0001761855001-1_205x320.jpg

11- Bitcoin Rehberi; Yeni teknoloji devrimini yakalamak isteyenler için yazılan Bitcoin Rehberi, küresel kripto para fenomenini size çok daha yakın kılacak. İnternetin İletişim ve medya konusundaki açiliminin aynisini, bitcoin de finans dünyasinda uyguluyor: ülke sinirlarindan etkilenilmeden ‘eşler arasi’ iş yapilmasini sağliyor ve böylece önümüze yine bir sürü yeni olasilik sunuluyor. Bitcoin’in ardindakİ blok zinciri teknolojisiyse dünyayi bizim henüz hayal edemediğimiz şekilde değiştirecek.

0001757181001-1_203x320.jpg

12-Bitcoin Devrimi; günümüzün en popüler konularından biri olan Bitcoin hakkında yazılmış bir kitaptır. Hakkında çok şey yazılan, konuşulan bu yeni kavram hayatımıza girdiğinden beri tartışılıyor. Bu kitapta İnci ve Uludağ Sözlük’ün kurucuları Serkan İnci ve İsmail Alpen’in Bitcoin hakkında yazdıklarını okuyacaksınız. Bitcoin dünya ekonomisini etkileyecek, bilinen her şeyi yerle bir edecek bir gerçek mi, yoksa bir internet efsanesi mi? Bitcoin, Altcoin nedir? Kripto para sistemi ne demek? gibi konuları ele almaktadır.

0001745901001-1_205x320.jpg

13- Kripto Para Çağı; Bu kitapta ele alınan, Bitcoin bir gecede moda bir kelime hâline geldi. Ateşli takipçileri olan bu siber-muamma manşetlerde yer almakta ve medyada sonsuz tartışmaları körüklemektedir. Bitcoini kahveden otomobile kadar pek çok şeyi satın alırken kullanabileceğiniz ortadadır ancak bunun gerçekte ne olduğunu çok az kişi anlamış gibi gözükmektedir. Bu durum beraberinde şu soruyu getirmektedir: Herhangi bir kişi bitcoini neden önemsemelidir? Kıdemli Wall Street gazetecileri Paul Vigna ve Michael J. Casey, Kripto Para Çağı kitabında bu sorunun cevabını sunmaktadır. Dijital Paranın, geleneksel finans ve sosyal yapıları yeniden inşa edebilecek ve bu sırada milyarlarca "bankasız" insanı da yeni bir küresel ekonominin içine çekebilecek bir devrim başlatması beklenmektedir. Kripto para, 2008 Ekonomik Krizi benzeri şeylerden kendisini koruyan aracısız bir finansal sistem umutlarını da beraberinde getirmektedir.

0001693032001-1_205x320.jpg

14- Kripto Para Bitcoin; Alanında ilk Türkçe yazılmış olan bu kitap vasıtasıyla; Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl çalışır? ve Bitcoin madenciliği nedir? Sorularına yanıt aranmış ve Bitcoin’in altyapısındaki teknoloji ile gelecekte neler yapılabileceği açıklanmıştır. Ayrıca, Bitcoin ve diğer kripto paralarda yatırım konusu ele alınarak yatırımcılara başarı için faydalı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Bu kitabı okuyan okurlarımız için artık Bitcoin dünyasının daha anlaşılır olması beklenmektedir. Bitcoin’in yapısıyla ilgili konular her kesimin anlayabileceği seviyede açıklanmış ve teknik detaya çok fazla yer verilmemiştir. Bunun nedeni, teknik detaylarda boğulmadan her düzeye hitap etmeye çalışmaktır. Bu çerçevede amaç; Bitcoin’in ne olduğunu, küresel finans sistemine getireceği yenilikleri ve hayatımıza yapabileceği etkiyi her açıdan incelemeye çalışmak ve kripto ara yatırımı konusunda girişimcilere yol göstermektir.

0001747374001-1_203x320.jpg