Asya Bank’tan kriz uyarısı!

Asya Kalkınma Bankası, ABD tahvil getirilerinde artışın Asya'da kur ve borç krizlerini tetikleyebileceği uyarısı yaptı.

Asya Kalkınma Bankası (ADB), artan ABD tahvil getirilerinin geçmişke gelişmekte olan piyasaları sarsan şoklar gibi Asya genelinde kur ve borç krizlerini tetikleyebileceği uyarısında bulundu.
ADB Başkanı Masatsugu Asakawa, kalkınmakta olan Asya'nın COVID-19 krizi ile mücadele için ABD Doları cinsinden borçlanmaya yöneldiğine işaret ederken, ABD tahvil getirilerinde daha fazla artış yaşanmasının yerel para birimlerinin gerilemelerine yol açması halinde sermaye çıkışlarının ve kredi temerrütlerinin artacağı uyarısında bulundu.

"Geçmiş deneyimler ABD tahvil getirileri ne zaman yukarı gittiyse gelişmekte ve kalkınmakta olan piyasalarda sermaye piyasalarının büyük darbe aldığını gösteriyor" diye konuşan Asakawa, "Borç artışını çevreleyen potansiyel riskler konusunda çok endişeliyiz" dedi.

Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere göre, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün büyüme ve enflasyon beklentilerini yükseltmesinin ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri 10 baz puan artışla yüzde 1,73'ü gördü ve son 13 ayın zirvesine ulaştı. ABD 30 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 2,5’in üzerini test ederek Ağustos 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yıl sonuna kadar yüzde 2’ye orta vadede yüzde 3’e kadar çıkması bekleniyor.