3 haftada 2 kez faiz indiren merkez bankası

Polonya Merkez Bankası, ekonomiyi korona virüsün etkisinden korumak için 3 haftada sürpriz bir şekilde ikinci kez faiz indirimine gitti

Polonya, ekonomiyi korona virüs pandemisinin etkisinden korumak için borçlanma maliyetlerini üç hafta içerisinde beklenmedik bir şekilde ikinci kez düşürdü.

Geçen ay politika faizinde 50 baz puanlık indirime gören Polonya Merkez Bankası, politika faizini yüzde 1'den yüzde 0.5 seviyesine çekti. Birçok analistin beklentisi bankanın beklemede kalacağı yönündeydi.

Zloti, kararın ardından euro karşısında yüzde 0.4 civarında değer kaybetti. Henüz resmi bir tahmin olmamasına karşın ekonomistler resesyona yüksek ihtimal veriyor.

Merkez bankası tarafından açıklanan 50 milyar doların üzerindeki mali teşvik ve ilk tahvil alım programına karşın Mbank'a göre GSYİH ikinci çeyrekte yıllık 17.5 düşebilir; tüm yıl ise yüzde 4.4 küçülme yaşanabilir. 

Polonya Merkez Bankası, Macaristan'da olduğu gibi bölge paralarının karşı karşıya olduğu satış baskısına karşı da desteğini de dengelemek durumunda. Zloti bu yıl Avrupa'nın en kötü performans gösteren paraları arasında yer alıyor.