2020'de sermaye piyasalarını bekleyen 20 risk

Deutsche Bank şef ekonomisti Slok, 2020 yılında sermaye piyasalarını bekleyen 20 riski açıkladı.

Deutsche Bank şef ekonomisti Torsten Slok, 2020 yılında sermaye piyasalarını bekleyen 20 riski sıraladı. ABD'deki seçim belirsizliği, ticaret savaşları ve Brexit belirsizliği gibi risklerin olduğu listenin başında servet eşitsizliği geliyor.

Dünyada artan belirsizlikler önümüzdeki yıl sermaye piyasalarının görünümünü flulaştırıyor. Deutsche Bank Şef Ekonomisti Torsten Slok'un, 2020'de sermaye piyasalarını bekleyen 20 riski sıraladığı notu bankanın müşterilerine gönderdi. ABD'deki seçim belirsizliği, ticaret savaşları ve Brexit belirsizliği gibi risklerin olduğu listenin başında servet eşitsizliği geliyor. Notta ticaret savaşlarının şirket harcamalarını baskılaması da yine en büyük endişelerden biri olarak gösterildi. Trump'ın azil süreci, Fed'in faiz indirimlerine ara vermesi, kişisel verilere ilişkin mevzuat tartışmaları, negatif faizler diğer risklerden bazıları. Deutsche Bank, 2020'de küresel finanspiyasalarını bekleyen 20 riski sıraladı. Deutsche Bank Şef Ekonomisti Torsten Slok tarafından banka müşterilerine gönderilen notta servet eşitsizliği sıranın başında geliyor. Ticaret savaşlarının şirket harcamalarını baskılaması da yine en büyük endişelerden. ABD Başkanı Donald Trump'ın azil süreci, Fed'in faiz indirimlerine ara vermesi, kişisel veriler ve teknolojiye ilişkin mevzuat tartışmaları, negatif faizler diğer risklerden bazıları.

1- Servet, gelir ve sağlık hizmetlerinde eşitsizliğin artmaya devam etmesi

2- Birinci faz anlaşmanın imzalanmaması ve ilk faz sonrasında neler olacağına ilişkin belirsizliğin devam etmesi

3- Ticaret savaşlarının yarattığı belirsizliğin şirketlerin sermaye harcaması kararlarını baskılamaya devam etmesi

4- Çin, Avrupa ve Japonya'da büyümedeki yavaşlığın devam etmesi ve bunun doları güçlendirmesi

5- Azil sürecinin yarattığı belirsizlik ve hükümetin kapanması riski

6- ABD seçim belirsizliği, vergiler, mevzuat ve sermaye harcamalarına olan etkileri

7- Antitröst, mahremiyet ve teknolojiye ilişkin düzenlemeler 8- Yabancı yatırımcının başkanlık seçimleri sonrası ABD kredilerine ve ABD devlet tahvillerine olan iştahının kaybolması

9- Modern Para Teorisi stili mali genişlemenin ABD ve/veya Avrupa'da büyümeyi ciddi şekilde hızlandırması

10- ABD hükümeti borç düzeylerinin uzun vadelerde kritik bir duruma gelmeye başlaması

11- Hazine bonolarında arz ve talebin birbirine uymaması ve repo faizlerde bir hızlı artış daha görülmesi 12- Fed'in seçim yılında Faiz indirmeye çok istekli olmaması 13- CCC ve BBB kalitedeki kurumsal kredilerin arasındaki ayrımın keskinleşerek kredi koşullarını sıkılaştırması.

14- CCC ve BBB kalitedeki tüketici kredilerin arasındaki ayrımın keskinleşerek kredi koşullarını sıkılaştırması.

15- Başarısını yitiren şirketler: Giderek daha fazla şirketin varlıklarının BBB'ye düşmesi, BBB'den de yüksek getirili kağıt düzeyine düşmesi.

16- Negatif faizli borçlanmadaki artışın küresel yatırımcıyı tekrar yüksek getiriyi ABD kredilerinde aramaya yöneltmesi.

17- Düşen şirket karlarının şirketlerin hisse geri alımları için yeterli doları olmaması anlamına gelmesi.

18- Küçülen otomotiv endüstrisinin küresel piyasalar ve küresel ekonomi için bir risk olması.

19- Avustralya, Kanada ve İsveç'te konut sektöründeki fiyatların çökmesi

20- Brexit belirsizliğinin devam etmesi